İğne Oyası Yemeni Kenarı Nasıl Yapılır? İğne Oyası Kenarı Kıvırma

İğne Oyası Yemeni Kenarı Yapılışı, İğne Oyası Kenarı Kıvırma

İğne oyası yemeni kenarı denince aklımıza genelde eski insanların annelerimizin, ana annelerimizin, baba annelerimizin ördüğü ve kullandıkları işlemeli yazmalar, yemenler gelse de evlenme çağına gelen genç kızlarımızın ve evli ev hanımlarının başkalarında görünce bir hayli merak sardığı adeta bir sanat eseri gelmektedir. Fakat her ne kadar merak salınsa da bu tür işlemeler, iğne oyaları sanıldığı kadar kolay yapılamamaktadır. Ama her ne şekilde zor olursa olsun teknolojinin gelişmesiyle birlikte örgü örmeye merak salanların bunu başarması eskiye nazaran daha kolaylaşıyor. Başka bir yerden parayla almaktansa insanın kendisinin öğrenip işlemesi ve evlatlarına öğretmesi oldukça yerinde bir karar olacaktır diye düşünüyoruz.

Yukarıda da dediğimiz gibi iğne oyası yazma kenarı modelleri son zamanlarda oldukça sık kullanılmakta ve giderek daha fazla talep görmektedir. Belki kolay örneklerle başlayarak iğne oyası yemeni kenarı yapımı hakkında bir şeyler öğrenmek dışardan alınandan daha uygun fiyatlı olacağından yerinde bir karar olacaktır.

Bu konuda meraklıları için bu yazımızda iğne oyası yemeni kenarı yapılışı hakkında açıklayıcı bir makale yazmaya karar verdik. Umarız faydalı olabiliriz.

iğne oyası yemeni kenarı yapımında az biraz sabır ve biraz da el mahareti bu el işinin de üstesinden gelmeniz için yeterli olacaktır. Evet, iğne oyası daha önceleri sadece başa örtülen yemeni, yazma ve evde kullanılan örtü, perde, havlu veya bohçalarda kullanılıyordu. Zamanımızda ise artık günlük kıyafetlerin bir parçası olmakta hatta bileklik, kolye, saç bandı ve otantik çanta kenarlarında olduğu gibi alternatif kullanım alanları ile ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Özellikle otantik kıyafetlerde ve yazlık yerlerde kullanımı sıklıkla görülmektedir. Gençler arasında yeni eğilim, iğne oyası yemeni kenarı yapımıolarak görülmektedir desek yeridir. O derece yani.

İğne oyası yapımı veya kumaş kenar oyası yapımı gençler arasında yaygınlaşmakta ve her geçen gün kullanım alanı genişlemektedir. Son zamanlarda bir kitabın arasında kitap okuma ayracı olarak kullanılmak üzere tasarlandığı dahi bilinmektedir.

Şimdi dilerseniz iğne oyası ile yemeni, yazma, baş örtüsü kenarı yapımını resimlerle görselleştirerek durumu daha iyi kavramanıza yardımcı olalım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir